Upgrade auf Business-Class: die Audi A6 Modelle

Komfort, Technik und Design, die einfach funktionieren. Bei den Audi A6 Modellen kümmern Sie sich um nichts, denn bei den hochmodernen Business-Modellen funktioniert alles von Haus aus reibungslos. Die A6 Modelle sind voll vernetzt, serienmäßig hochwertig ausgestattet und der Konkurrenz immer einen Schritt voraus.

Pikat kryesore teknike

Modelet Audi A6 janë novator me sistemet e tyre gjithëpërfshirëse, moderne të komoditetit dhe asistencës.

Sistemi i reagimit me prekje MMI

Me sistemin e përgjigjes me prekje MMI në Audi A6, ju mund ta përdorni automjetin tuaj në mënyrë intuitive si smartfoni juaj. Dy ekranet me prekje me përmasa përkatësisht 10,1 inç dhe 8,6 inç punojnë me sinjale haptike dhe akustike për funksionim të lehtë. Falë detajeve të vogla si p.sh. një anim i lehtë i ekranit drejt personit që drejton makinën dhe navigimit intuitiv të menysë, çdo hyrje funksionon pa mundim. Përndryshe, mund të përdorni kontrollin e gjerë zanor, të cilin mund ta përdorni për të gjetur pikën më të afërt të karburantit dhe për të shkruar mesazhe te kontaktet tuaja.

Lidhshmëria

Krijoni pikën tuaj të qasjes Wi-Fi, dëgjoni muzikën tuaj të preferuar përmes Bluetooth dhe mbajini pa mundim sistemet të përditësuara nëpërmjet LTE: Lidhja nuk është një risi në Audi A6, por një çështje e qartë. Kjo vlen edhe për aplikacionin myAudi, të cilin mund ta përdorni, për shembull, për të kyçur dhe zhbllokuar Audi A6 tuaj nga distanca ose për ta ngrohur paraprakisht atë në dimër. Me ndërfaqen e smartfonit Audi, ju mund të sillni aplikacionet e zgjedhura të smartfonëve direkt në ekranin e Audi-t tuaj.

Sistemet e asistencës

Nga asistenti adaptiv i drejtimit (përfshirë shpejtësinë, bllokimin e trafikut dhe asistentin e drejtimit në korsi) te sistemet bazë të sigurisë Audi pre sens dhe asistenti opsional i kryqëzimit: Sistemet e asistencës së Audi jo vetëm që i bëjnë udhëtimet tuaja më të sigurta, por edhe më të rehatshme. Kjo mundësohet nga deri në 24 sensorë të ndryshëm të instaluar rreth Audi A6.

Sistemi hibrid i butë

Gama e modeleve Audi A6 është elektrizuar me teknologjinë hibride të butë (MHEV) si standard. Gjatë frenimit, rikuperohet deri në 12 kW energji, duke e lejuar automjetin të funksionojë në mënyrë më efikase. Për ju, kjo do të thotë kursim deri në 0,7 litra karburant për 100 kilometra.

A6 e duhur për ju

Audi A6 vjen në 8 modele të ndryshme. Ndërsa teknologjia themelore dhe gjuha e dizajnit të serisë Audi A6 mbeten të qëndrueshme, modelet ndryshojnë në variantin e trupit, lëvizjen, dinamikën e drejtimit, hapësirën dhe detajet e dizajnit. Për ta bërë më të lehtë vendimin tuaj, do të gjeni një hyrje të shkurtër për secilin model më poshtë:

Audi A6 Limousine

Sportiviteti takohet me stilin: në sedanin Audi A6 do të gjeni një pajisje të gjithanshme për çdo rast. Falë drejtimit progresiv dhe drejtimit dinamik me të gjitha rrotat e disponueshme opsionale, sedani është më i manovrueshëm se kurrë dhe për këtë arsye është gjithashtu i përgatitur për trafikun e qytetit. Me një përshpejtim prej vetëm 5,5 s nga 0 në 100 km/h dhe 286 hp/210 kW (Audi A6 50 TDI Sedan), garantohet argëtim i pafund nga drejtimi.

A6 Sedan gjithashtu bën përshtypje me elegancën e tij të përjetshme. Nga jashtë, linjat goditëse dhe përmasat e balancuara sigurojnë dizajnin mbresëlënës që është njohur nga Audi A6 për tetë gjenerata. Elementët e ndryshëm të dizajnit rrjedhin në njëri-tjetrin në kabinë. Ekrani dhe korniza janë të lidhura pa probleme për të kompletuar pamjen. Ambienti në të gjithë brendësinë mund të individualizohet duke përdorur elementë opsionalë të dizajnit.

Audi A6 Avant

Audi A6 Avant nuk ndalet vetëm në dizajnin e klasit luksoz, por gjithashtu ofron shumë hapësirë ​​për rehati. Kjo përfshin pajisjet standarde të larta, si dhe detaje të shumta. Shoferi ka mjaft hapësirë ​​në kabinë për kokën, bërrylat dhe këmbët, ndërsa vëllimi i bagazhit prej 565 litrash (1680 litra me sediljet të palosura) është dëshmi e përshtatshmërisë së tij për përdorim të përditshëm. Veçanërisht praktike: sedilja e pasme mund të paloset në tre pjesë.

Udhëtimet në distanca të gjata janë një kënaqësi e veçantë në Audi A6 Avant. Kjo jo vetëm falë nivelit të ulët të zhurmës në brendësi, por edhe aerodinamikës së jashtëzakonshme të stacionit. Ekziston edhe çatia opsionale e madhe panoramike prej xhami, e cila e çon drejtimin në rrugët e bukura të fshatit në një nivel të ri. Për të siguruar që rehatia të mos reduktohet në asnjë mënyrë, edhe në udhëtime të gjata, ne rekomandojmë paketën Air Quality me dy aroma të ndryshme dhe një jonizues.

Audi A6 Limousine TFSI e

Audi A6 Sedan TFSI e është varianti hibrid plug-in i A6 Sedan klasik. Ai gjithashtu bën përshtypje me dinamikën dhe dizajnin e tij të klasit luksoz, por është veçanërisht efikas për shkak të kombinimit të një motori TFSI (benzine) me një motor elektrik. Konsumi i karburantit (i kombinuar) është vetëm 1,0–1,4 l/100 km dhe emetimet e CO2 (të kombinuara) janë 23–34 g/km. Kjo jo vetëm që ju kursen kostot e karburantit, por si klient biznesi mund të kërkoni edhe avantazhe tatimore. Gama elektrike (e kombinuar) prej 62 deri në 73 km është ideale për mbështetje në trafikun e qytetit, ku mund të kryeni të gjitha rrugët thjesht elektrike*.

*Informacioni i performancës i referohet A6 Sedan 50 TFSI dhe quattro S tronic. Në varësi të motorit të zgjedhur, këto mund të ndryshojnë pak.

Audi A6 Avant TFSI e

Versioni i elektrizuar i Audi A6 Avant tregon se çfarë mund të bëjnë hibridet plug-in për karrocat e klasit luksoz: një makinë efikase me një konsum karburanti (të kombinuar) prej 1,0-1,4 l/100 km. Një interval tërësisht elektrik (i kombinuar) prej 62-68 km. Dhe emetimet e CO2 (të kombinuara) prej vetëm 27-34 g/km. Dhe sigurisht Audi A6 Avant TFSI e nuk bën kompromise në të gjitha këto: hapësira në brendësi për shoferin dhe pasagjerët mbetet bujare si zakonisht, dhe niveli i rehatisë është i lartë. Sportiviteti i karrocave është bërë edhe më i theksuar nga motori elektrik dhe përshpejtimi nga 0 në 100 në 5,6 s. Kjo e bën çdo udhëtim një përvojë.*

*Informacioni i performancës i referohet A6 Avant 50 TFSI dhe quattro S tronic. Në varësi të motorit të zgjedhur, këto mund të ndryshojnë pak.

Audi A6 allroad quattro

Gati për çdo aventurë: A6 allroad quattro kombinon komoditetin dhe hapësirën bujare të një Avant me lëvizjen e përhershme me të gjitha rrotat, hapësirën bujare nga toka dhe karakteristikat jashtë rrugës. Nga jashtë, Audi A6 allroad quattro njihet qartë si një allroad falë hyrjeve anësore të ajrit, linjave standarde të tavanit dhe shiritave vertikalë, por thelbi i modelit qëndron në përvojën e drejtimit. Teknologjia quattro, për shembull, shpërndan rrotullimin e lëvizjes në boshtet e përparme dhe të pasme në varësi të situatës, ndërsa pezullimi standard me ajër me amortizues përshtatës rregullon automatikisht nivelin e automjetit. Kjo me të vërtetë e bën Audi A6 allroad quattro një automjet për çdo rrugë – apo edhe jashtë saj.

Audi S6 Limousine

Edhe më i fortë, edhe më dinamik, edhe më mbresëlënës: Audi S6 Sedan kombinon luksin me sportivitetin, siç është tipike për modelet S. Nuk ka të bëjë vetëm me shpejtësinë e pastër, por edhe me dinamikën e pagabueshme dhe kënaqësinë e drejtimit gjatë këtyre performancave më të mira. Falë 253 kW (344 hp), S6 Sedan arrin shpejtësi deri në 250 km/h (e kufizuar) dhe zbret 100 km/h në vetëm 5 sekonda. Aktivizuesi i integruar i zërit i jep gjithashtu dizelit V6 tingullin e jashtëm të pasur të një motori me benzinë ​​V8. Por pa përvojën reaguese të drejtimit dhe menaxhimin dinamik që bëjnë të mundur kthesat emocionuese dhe udhëtimet e gjata të qeta, sedani S6 nuk mund ta quante veten S.

Audi S6 Avant

Asnjëherë më parë një Avant nuk ka qenë kaq sportiv dhe komod në të njëjtën kohë: Si një model i vërtetë S, S6 Avant ka të gjitha lehtësitë e homologut të tij të modelit A në bord, por me një fuqi të fuqishme 253 kW (344 hp) dhe një shpejtësi prej 250 km/h (e kufizuar) dhe përshpejtimi 0-100 km/h në 5,1 s shkojnë edhe më tej. Ashtu si me Audi S6 Sedan, me këtë performancë të lartë ju mund të prisni me padurim një tingull emocionues të motorit që të kujton një motor benzine V8.

Sportiviteti i Audi S6 Avant mund të shihet edhe nga jashtë: skajet e mahnitshme të tavanit, spoileri i përparmë, rrotat 20 inç dhe kalibrat opsionalë të frenave të ngjyrosura me ngjyrë të kuqe lënë një përshtypje jo vetëm te njohësit. Dizajni tipik S vazhdon brenda: Këtu do të gjeni sedilje sportive standarde në Alcantara/lëkurë që ju ftojnë në udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Audi RS 6 Avant performance

Siç është tipike për serinë RS ("Rally Sport"), gjenerata aktuale me performancë të lartë është gjithashtu plotësisht e përkushtuar ndaj argëtimit në ngarje. Motori, shasia dhe transmisioni janë të rregulluara mirë deri në detajet më të vogla. Ju vini re se Avant sportiv nuk bën kompromise, veçanërisht në shpejtësitë maksimale: edhe me mbi 200 km/h, modeli RS mbetet i qëndrueshëm në tokë dhe mbetet i shkathët si kurrë më parë.

Gjenerata aktuale ka edhe prapashtesën performancë në emër të saj. Ja se si i njihni modelet më të fuqishme të Audi: me 630 kf në vend të 600 kf dhe 850 Nm çift rrotullues në vend të 800 Nm, performanca RS 6 Avant shpejton nga vendi në 100 km/h në një shpejtësi të shpejtë 3,6 s.

Performanca RS 6 Avant mbart gjithashtu deklaratën sportive nga jashtë. Me linja shumë më të habitshme se modelet e tjera A6 dhe deklarata të qarta të dizajnit, performanca RS 6 Avant tërheq vëmendjen. Kjo fillon me trupin 8 centimetra më të gjerë, shtrihet mbi spoilerët e përcaktuar të përparmë dhe të pasëm dhe përfundon në veshjet e linjës së fundit, të cilat janë 33% më të mëdha se paraardhësi i tyre. Me pak fjalë: një model që nuk do të lodheni kurrë.

A6 Modelle der Zukunft: e-tron concept

Die Zukunft ist elektrisch: Das gilt auch für die A6 Modelle. Mit den beiden seriennahen Konzeptfahrzeugen Audi A6 e-tron concept und A6 Avant e-tron concept laden wir Sie ein, einen Blick in die Zukunft zu wagen.

Beide Modelle basieren auf der neuesten Technologie-Plattform, Premium Platform Electric (PPE), die speziell für High-End-Fahrzeuge mit vollelektrischem Antrieb konzipiert wurde. Diese erlaubt unter anderem schnelles Laden (300 km in 10 min.), große elektrische Reichweiten (700 km) und eine brandneue Elektronikarchitektur. Gleichzeitig bleiben beide Modelle selbstverständlich den A6 Wurzeln treu. Oder anders gesagt: Höchster Komfort. Kompromisslose Performance. Garantierter Fahrspaß.